ESDA6V1LY
DigiKey Part Number
497-ESDA6V1LYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-ESDA6V1LYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-ESDA6V1LYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDA6V1LY
Description
TVS DIODE 5.2VWM 16VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16V Clamp 18A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
EDA/CAD Models
ESDA6V1LY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.2V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
6.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16V