1.5KE400ARL
DigiKey Part Number
497-7050-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7050-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE400ARL
Description
TVS DIODE 342VWM 706VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
706V Clamp 14A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE400ARL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
390pF @ 1MHz
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
706V