1.5KE12CA
DigiKey Part Number
497-12021-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12021-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE12CA
Description
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
21.7V Clamp 461A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE12CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
461A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
3000pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.7V