BH24-1A85-M
DigiKey Part Number
374-BH24-1A85-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH24-1A85-M
Description
HIGH VOLTAGE AND INSULATION REED
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
15 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
17.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1.1 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
400 µs
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
1.6 kOhms
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max