UHVB2010FCD500M
DigiKey Part Number
UHVB2010FCD500MTR-ND - Tape & Reel (TR)
UHVB2010FCD500MCT-ND - Cut Tape (CT)
UHVB2010FCD500MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHVB2010FCD500M
Description
RES 500M OHM 1% 2010
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 MOhms ±1% Chip Resistor 2010 (5025 Metric) High Voltage
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHVB2010FCD500M Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)