RMCF0402FT330R
DigiKey Part Number
RMCF0402FT330RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0402FT330RCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0402FT330RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0402FT330R
Description
RES 330 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF0402FT330R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)