CF14JT390R
DigiKey Part Number
CF14JT390RTR-ND - Tape & Reel (TR)
CF14JT390RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF14JT390R
Description
RES 390 OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
390 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
EDA/CAD Models
CF14JT390R Models
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)