SCZ2R7105
DigiKey Part Number
3239-SCZ2R7105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCZ2R7105
Description
CAP 1F -20% +80% 2.7V T/H
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 160mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 1kHz
Manufacturer
Sruite Electronic Technology (US)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Series
Termination
PC Pins
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C