SMBJ12CA
DigiKey Part Number
1655-SMBJ12CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-SMBJ12CACT-ND - Cut Tape (CT)
1655-SMBJ12CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12CA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V