SK2S200-200S
DigiKey Part Number
1655-SK2S200-200S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK2S200-200S
Description
DIODE MOD SCHOT 200V 100A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 200 V 100A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 100 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
100A