SBRD10200
DigiKey Part Number
1655-SBRD10200TR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-SBRD10200CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-SBRD10200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRD10200
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 10A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 10A Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBRD10200 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
150pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 10 A