SIT5356AC-FQ-33N0-48.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT5356AC-FQ-33N0-48.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5356AC-FQ-33N0-48.000000
Description
MEMS OSC TCXO 48.0000MHZ LVCMO
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 3.3V 10-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±100ppb
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
53mA
Packaging
Strip
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
10-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
10-CQFN (5x3.2)
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.042" (1.06mm)
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
3.3V