GZ1608D601CTF
DigiKey Part Number
3442-GZ1608D601CTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3442-GZ1608D601CTFCT-ND - Cut Tape (CT)
3442-GZ1608D601CTFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GZ1608D601CTF
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 400mOhm
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz