UCLAMP5501ZVTFT
DigiKey Part Number
600-UCLAMP5501ZVTFTTR-ND - Tape & Reel (TR)
600-UCLAMP5501ZVTFTCT-ND - Cut Tape (CT)
600-UCLAMP5501ZVTFTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCLAMP5501ZVTFT
Description
TVS DIODE 5.5VWM 10VC 2DFN
Detailed Description
10V Clamp 60A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (1x0.6)
EDA/CAD Models
UCLAMP5501ZVTFT Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60A (8/20µs)
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
USB
Capacitance @ Frequency
500pF @ 1MHz
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.5V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
5.8V