UCLAMP2501T.TCT
DigiKey Part Number
UCLAMP2501T.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
UCLAMP2501T.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
UCLAMP2501T.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCLAMP2501T.TCT
Description
TVS DIODE 2.5VWM 7.5V SLP1006P2T
Detailed Description
7.5V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP1006P2T
EDA/CAD Models
UCLAMP2501T.TCT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
40W
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
25pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.5V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
2.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7.5V