UCLAMP1201H.TCT
DigiKey Part Number
UCLAMP1201HTR-ND - Tape & Reel (TR)
UCLAMP1201HCT-ND - Cut Tape (CT)
UCLAMP1201HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCLAMP1201H.TCT
Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCLAMP1201H.TCT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V