TS30042-M033QFNR
DigiKey Part Number
TS30042-M033QFNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
TS30042-M033QFNRCT-ND - Cut Tape (CT)
TS30042-M033QFNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS30042-M033QFNR
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 16-VFQFN Exposed Pad
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
4.5V