TDS5801P.C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TDS5801P.C |
Description | TVS DIODE 58VWM 74.5VC 6DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 74.5V Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-DFN (1.6x1.6) |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 74.5V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20A (8/20µs) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power - Peak Pulse 1490W (1.490kW) |
Part Status Active | Power Line Protection No |
Type Zener | Applications General Purpose |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V | Package / Case 6-UFDFN |
Voltage - Breakdown (Min) 68V | Supplier Device Package |