RCLAMP2402B.TCT
DigiKey Part Number
RCLAMP2402B.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCLAMP2402B.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
RCLAMP2402B.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCLAMP2402B.TCT
Description
TVS DIODE 24VWM 55VC SC75
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-75 (SOT523)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
HDMI
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.6pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
SC-75, SOT-416
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
55V