LCDA15C-1.TCT
DigiKey Part Number
LCDA15C-1.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
LCDA15C-1.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
LCDA15C-1.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCDA15C-1.TCT
Description
TVS DIODE 15VWM 33VC SOT143
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-143
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCDA15C-1.TCT Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
8pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
TO-253-4, TO-253AA
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)