OPS2X4-150-12-A-1-CU
DigiKey Part Number
4106-OPS2X4-150-12-A-1-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPS2X4-150-12-A-1-CU
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.16" H (101.6mm x 50.8mm x 29.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
cULus
Current - Output 1
12.5 A