SSD1A320BDC3
SSD1A320BDC3
DigiKey Part Number
4008-SSD1A320BDC3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSD1A320BDC3
Description
SOLID STATE RELAY-DIN RAIL, SING
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
EDA/CAD Models
SSD1A320BDC3 Models
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Load Current
20 A
Screw Terminal
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C