LC2D32G7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC2D32G7
DigiKey Part Number
4008-LC2D32G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D32G7
Description
TESYS REVERSING CONTACTOR
Detailed Description
EDA/CAD Models
LC2D32G7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
32 A