LC2D18B7
DigiKey Part Number
4008-LC2D18B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D18B7
Description
TESYS 3P REVERS CTR18A AC3 9KW24
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC2D18B7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
22 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
18 A