LC1G185EHEN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 4
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 185 A 48 ~ 130VAC/DC Coil Chassis Mount
The New Generation of TeSys Giga Series Motor Starters | Schneider Electric
LC1G185EHEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G185EHEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G185EHEN
Description
CONTACTORTESYSGIGA185 3P STD48-1
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1G185EHEN Models
Category
Contact Rating (Current)
185 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C