LC1DT25BD
DigiKey Part Number
4008-LC1DT25BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT25BD
Description
TESYS 4P CONTACTOR 25A AC-1 24VD
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 25 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT25BD Models
Category
Contact Rating (Current)
25 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Operate Time
72.45 ms
Coil Voltage
24VDC