LC1D80SD
DigiKey Part Number
4008-LC1D80SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80SD
Description
CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 72VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80SD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
61.2 VDC
Must Release Voltage
7.2 VDC
Coil Voltage
72VDC
Operate Time
130 ms
Contact Rating (Current)
80 A