LC1D65F7
DigiKey Part Number
4008-LC1D65F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65F7
Description
3P CONT 65A AC3 30KW 1NO 1NC 110
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 110VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D65F7 Models
Category
Contact Rating (Current)
65 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Must Operate Voltage
88 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
11 VDC
Coil Voltage
110VDC