LC1D65AM7
DigiKey Part Number
4008-LC1D65AM7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65AM7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 65A 30KW AC3 2
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D65AM7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
176 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
65 A