LC1D50AF7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50AF7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50AF7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50AF7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
93.5 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A