LC1D50ABD
DigiKey Part Number
4008-LC1D50ABD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50ABD
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 2
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1D50ABD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
57.5 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
50 A