LC1D32M7
DigiKey Part Number
4008-LC1D32M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D32M7
Description
TESYS CTR 32A AC3 15KW 1NO1NC220
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D32M7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
187 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
32 A