LC1D25B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D25B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25B7
Description
TESYS3P CTR 25A AC3 11KW1NO1NC24
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 24VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D25B7 Models
Category
Contact Rating (Current)
25 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC