LC1D12P7
DigiKey Part Number
4008-LC1D12P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12P7
Description
TESYS CONTACTOR 3P AC3 12A 230VA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D12P7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Operate Time
1.5 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
1.5 ms
Contact Rating (Current)
12 A