BMI1002T27F
DigiKey Part Number
4008-BMI1002T27F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMI1002T27F
Description
MOT 1P 100MM IP65 1,3KW NKY ENC
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 1.3kW Absolute 115 ~ 230VAC
EDA/CAD Models
BMI1002T27F Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
764.7 / 5400
Power - Rated
1.3kW
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
115 ~ 230VAC