ATS480D75Y
DigiKey Part Number
4008-ATS480D75Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS480D75Y
Description
ALTIVAR ATS480 SOFT START
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Soft Start / Stop 110V ~ 230V Supply 75A 208 ~ 690V Load
EDA/CAD Models
ATS480D75Y Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
208 ~ 690V
Series
Current - Output
75A
Packaging
Box
Wattage - Load
55000 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
110V ~ 230V
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C