9RA0824P4G0011
DigiKey Part Number
1688-9RA0824P4G0011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9RA0824P4G0011
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 49.4 CFM (1.38m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
37.0dB(A)
Series
Power (Watts)
2.64 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.110A
Air Flow
49.4 CFM (1.38m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 60°C