Image for TW-09-03-F-D-285-120 is not available
TW-09-03-F-D-285-120
DigiKey Part Number
612-TW-09-03-F-D-285-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-09-03-F-D-285-120
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.285" (7.239mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)