TFM-150-32-S-D-A
DigiKey Part Number
SAM12116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM-150-32-S-D-A
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 100 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
TFM-150-32-S-D-A Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.139" (3.53mm)
Series
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC