TFM-110-32-L-D-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-TFM-110-32-L-D-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-TFM-110-32-L-D-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-TFM-110-32-L-D-A-K-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM-110-32-L-D-A-K-TR
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFM-110-32-L-D-A-K-TR Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.139" (3.53mm)
Series
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Board Guide, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC