SFM-120-01-S-D-A
DigiKey Part Number
SAM9890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFM-120-01-S-D-A
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFM-120-01-S-D-A Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.180" (4.57mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Mated Stacking Heights
6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm
Number of Positions Loaded
All
Features
Board Guide
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Number of Rows
2
Voltage Rating
250VAC
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)