QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
40 (32 + 8 Power) Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC4
DigiKey Part Number
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC4
Description
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC4 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8), Shielded
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Female
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
40 (32 + 8 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)