PCIEC-036-0500-EC-EM-P-85
DigiKey Part Number
SAM13058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIEC-036-0500-EC-EM-P-85
Description
CABLE ASSY PCIE X1 F-M 500MM
Customer Reference
Detailed Description
36 Position PCIe x1 Receptacle to Card Edge 1.64' (500.00mm) Blue, Gray
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCIEC-036-0500-EC-EM-P-85 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable Type
Flat, Twin Axial
Series
Usage
Internal
Packaging
Bag
Length
1.64' (500.00mm)
Part Status
Active
Color
Blue, Gray
Cable Connectors
PCIe x1
Wire Gauge
32 AWG
Number of Positions
36
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C