MTMM-110-07-G-D-275
DigiKey Part Number
MTMM-110-07-G-D-275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-07-G-D-275
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-07-G-D-275 Models
Category
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A