MTMM-103-10-T-D-355
DigiKey Part Number
MTMM-103-10-T-D-355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-10-T-D-355
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-10-T-D-355 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.355" (9.02mm)
Series
Contact Length - Post
0.141" (3.58mm)
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A