Image for MTLW-107-09-G-D-300 is not available
MTLW-107-09-G-D-300
DigiKey Part Number
MTLW-107-09-G-D-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-107-09-G-D-300
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-107-09-G-D-300 Models
Category
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.370" (9.40mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact