MPT-02-6.30-01-T-V
DigiKey Part Number
MPT-02-6.30-01-T-V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPT-02-6.30-01-T-V
Description
CONN HDR 2POS 5.00MM PCB SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header, Male Blades Connector Solder 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPT-02-6.30-01-T-V Models
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
Samtec Inc.
Color
Black
Series
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Connector Type
Header, Male Blades
Voltage Rating
812 V
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
30 A
Pitch
0.197" (5.00mm)
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C