MEC5-050-01-L-DV-W1-K-TR
MEC5-050-01-L-DV-W1-K-TR
MEC5-050-01-L-DV-W1-K-TR
DigiKey Part Number
SAM15099TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM15099CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM15099DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEC5-050-01-L-DV-W1-K-TR
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.020
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.020" (0.50mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEC5-050-01-L-DV-W1-K-TR Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions/Bay/Row
50
Color
Black
Number of Positions
100
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)