LPAM-50-01.0-L-08-2-K-TR
DigiKey Part Number
612-LPAM-50-01.0-L-08-2-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-LPAM-50-01.0-L-08-2-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPAM-50-01.0-L-08-2-K-TR
Description
.050" LP ARRAY HIGH-SPEED HIGH-D
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector Array, Male Pins Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
8
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Array, Male Pins
Mated Stacking Heights
4mm, 4.5mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.145" (3.68mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)