IPL1-120-01-L-D-K
DigiKey Part Number
SAM8942-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPL1-120-01-L-D-K
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
IPL1-120-01-L-D-K Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Mating
0.215" (5.46mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.320" (8.13mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
675VAC, 954VDC